O nas

Rolą świata nauki, a w szczególności Uniwersytetu jest służenie społeczeństwu, w tym władzy publicznej, poprzez dostarczanie rzetelnej wiedzy pozwalającej na kreowanie i realizowanie efektywnych polityk publicznych. Uniwersytet Śląski wypełnia tę rolę od początku swego istnienia, starając się aktywnie reagować i antycypować nadchodzące zmiany. Mając poczucie tej misji Uniwersytet Śląski powołał w ramach swoich struktur OBSERWATORIUM PROCESÓW MIEJSKICH I METROPOLITALNYCH, którego prace przyczynią się do dynamicznego, a jednocześnie zrównoważonego rozwoju Górnośląskiego obszaru metropolitalnego. Trudno bowiem sobie wyobrazić zarządzanie tak złożonym i zróżnicowanym organizmem miejskim, bez dostępu do rzetelnych danych, badań i wiedzy w zakresie procesów występujących w skali ponad miejskiej i metropolitalnej. Z inicjatywą utworzenia Obserwatorium wystąpił dr hab. Robert Pyka, prowadzący od lat badania nad zagadnieniami metropolitalnymi. W trakcie badań prowadzonych we Francji był on pod dużym wrażeniem agencji urbanistycznych działających przy największych francuskich aglomeracjach. Z tego też powodu pierwsze nieformalne obserwatorium metropolitalne założył on już w 2010 roku, a obecna inicjatywa jest rozwinięciem tego projektu.

Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych powstało przy Uniwersytecie Śląskim i jest przez niego koordynowane. Ponieważ jest to inicjatywa otwarta do współpracy zaproszone zostały inne uczelnie i jednostki naukowe. Przy Obserwatorium funkcjonuje Rada Programowa składająca się z przedstawicieli partnerskich szkół wyższych, jednostek samorządu terytorialnego oraz środowisk gospodarczych, a także organizacji pozarządowych.

Jednym z pierwszych działań podjętych przez Obserwatorium było zbadanie potrzeb i luk w wiedzy jednostek samorządowych działających na terenie górnośląskiego obszaru metropolitalnego. Dokonanie inwentaryzacji potrzeb i deficytów wiedzy pozwoli na zdefiniowanie priorytetowych projektów badawczych, które zespół Obserwatorium powinien przeprowadzić w pierwszej kolejności.

Równocześnie z badaniami mającymi na celu określenie oczekiwań samorządów względem Obserwatorium, przeprowadzono badania dotyczące stanu współpracy jednostek samorządowych działających w ramach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w perspektywie utworzenia Związku Metropolitalnego Województwa Śląskiego.

Cele Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych:

1.  Gromadzenie informacji i poszerzanie wiedzy w zakresie zachodzących na obszarze konurbacji śląskiej procesów, ze szczególnym uwzględnieniem procesów społecznych, kulturowych,  politycznych i gospodarczych;
  2.  Prowadzenie badań związanych z procesami metropolizacyjnymi, szczególnie tych, które wynikają z bezpośredniego zapotrzebowania zainteresowanych jednostek samorządu terytorialnego;
  3.  Popularyzowanie wiedzy w zakresie badanych procesów i zjawisk w społeczeństwie z uwzględnieniem środowiska naukowego oraz miejskich, regionalnych i państwowych struktur  instytucjonalnych;
  4.  Wzbogacanie debaty publicznej w zakresie wyzwań, szans i zagrożeń stających przed śląską konurbacją, w perspektywie jej zrównoważonego rozwoju;
  5.  Tworzenie płaszczyzny wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy osobami i instytucjami zainteresowanymi problematyką śląskiej konurbacji;
  6.  Organizowanie spotkań, prelekcji, i.in.;
  7.  Prowadzenie działalności wydawniczej;
  8.  Współpraca z wszelkimi osobami i instytucjami, które mogą przyczynić się do realizacji celów Obserwatorium;
  9.  Wspieranie działań innych podmiotów sprzyjających realizacji celów Obserwatorium.

Struktura OBSERWATORIUM