✅Interesuje Cię tematyka rewitalizacji i innowacji społecznych?
✅Chcesz zainspirować się przypadkiem z Saint-Étienne we Francji?
✅Chcesz współtworzyć ważne dla Ciebie miejsce w oparciu o najlepsze praktyki?
✅Poszukujesz konkretnej wiedzy, możliwości wymiany doświadczeń czy dyskusji?

Serdecznie zapraszamy na organizowane przez Fundację Stajnia webinarium pn. „Rola miejsc innowacyjnych w procesach rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich. Przypadek Rues du Développement durable w Saint-Etienne we Francji„, które odbędzie się 24 czerwca br. o godz. 19:00 na platformie Zoom.

📩 Na wydarzenie obowiązuje rejestracja on-line TUTAJ >>>

Link do spotkania otrzymają Państwo po rejestracji, na dzień przed wydarzeniem.

Więcej informacji na stronie: https://app.evenea.pl/event/codesignyourplace-4/

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Co-design Your Place, programu edukacyjno – projektowego Fundacji Stajnia, którego celem jest zbudowanie międzynarodowej społeczności projektantów, profesjonalistów, aktywistów i innowatorów oraz włączenie ich do procesu rewitalizacji Kompleksu Pałacowo-Parkowego w Siemianowicach Śląskich.

Podczas godzinnego webinarium wysłuchamy 30-minutowej prelekcji pod tym samym tytułem, którą zdalnie, z Francji, poprowadzi dr hab. prof. UŚ Robert Pyka, Przewodniczący Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych, stypendysta Collegium Lyon we Francji (2020/2021).

Podczas swojej prelekcji, dr hab. prof. UŚ Robert Pyka zaprezentuje założenia realizowanych przez siebie badań oraz koncepcję miejsca innowacyjnego. Zasadniczą część wystąpienia będzie jednak stanowiła prezentacja „Rues du Développement durable”, jednego z miejsc innowacyjnych działających w postindustrialnym mieście Saint-Etienne, w którym kwestia rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich wciąż stanowi istotne wyzwanie. Badacz skupi się na roli, jaką w procesach rewitalizacji mogą odgrywać miejsca innowacyjne i działające w nich oddolne zbiorowości i organizacje, zrzeszające mieszkańców, wolontariuszy, projektantów. Aktorzy ci samodzielnie zaczynają eksperymentować ze swoim otoczeniem, przejmując nad nim kontrolę, wytwarzając wspólne zasoby (commons), zarówno te materialne, jak stałe i efemeryczne przestrzenie publiczne, ruchomości, ogrody społeczne itp. oraz niematerialne w postaci nowych znaczeń, narracji, opowieści o miejscach, dokonując ich waloryzacji i zmieniając ich obraz w oczach mieszkańców, wzmacniając ich tożsamość i identyfikację z miastem.

❓Jak było to możliwe?
❓Jakie problemy i wyzwania napotykali działacze „Rues du Développement durable”?
✅O tym będzie można się dowiedzieć, uczestnicząc w webinarium.

Zapraszamy do udziału!